Úvodní stránka > Aktuality > Vojáky v Kosmonosech přivítalo s nadšením téměř 400 dětí

Vojáky v Kosmonosech přivítalo s nadšením téměř 400 dětí

Nádherné zámecké prostředí Základní školy v Kosmonosech přivítalo ve čtvrtek 10. května 2018 vojáky 263. praporu podpory 26. pluku velení, řízení a průzkumu, kteří sem přijeli předvést opravdu pestrý program.

Dopoledne byli v roli diváků malí žáci, odpoledne pak patřilo žákům druhého stupně základní školy.Armádní dětský den zahájila ukázka výcviku služebních psů. Moderování se ujal zkušený psovod rotný Radek Digaňa, který nedávno získal stříbrný pohár na mezinárodním mistrovství služebních psů: „Reakce na základní povely jako sedni, lehni, vstaň nebo na přivolání za pochodu k noze musí být pro psa samozřejmostí. Mezi složitější dovednosti patří například pochod bez vodítka, štěkání u nohy nebo aport přes překážku.“ Skoro nikdo nedýchal při demonstraci zadržení výtržníka služebním psem, a celému týmu pak byl odměnou zasloužený potlesk. Odvážní starší studenti si během ukázky oblékli speciální kynologický oblek a nechali se „kousnout“. Menší děti si pak počkaly na možnost pohlazení pejsků.

Na dalších stanovištích probíhaly ukázky ručních zbraní (pistole, kulomet a útočná puška Bren), prostředků individuální ochrany (ochranná maska), vojenské výstroje a spojovacích prostředků (radiostanice). Nechyběly ani statické ukázky vojenské techniky – Tatra, terénní osobní automobil a polní kuchyně automobilní.

To vše bylo doplněno přednáškami a praktickými ukázkami z oblasti poskytování první pomoci a dekontaminace osob a vozidel. Zatímco ošetření krvácení a nepřímá srdeční masáž spolu s prohlídkou vybavení vojenského sanitního vozu nadchla hlavně malé diváky, tak použití výbavy a zařízení chemického rozstřikovacího automobilu s možností vodního osvěžení v konstrukci malého dekontaminačního stanu „Sněženka“ více zaujalo žáky v odpoledním programu.

Dětským dnem v Kosmonosech zahájili příslušníci 26. pluku sérii akcí na veřejnosti u příležitosti Mezinárodního dne dětí, které se budou konat především v měsíci červnu. Kromě dětských dnů na radiotechnických rotách čeká vojáky dětský den v posádce Brandýs nad Labem – Stará Boleslav, v Liběchově a v Milovicích.

Nahoru