Home page > Aktuality > Vojáci staroboleslavského pluku cvičili obranu proti útočníkovi

Vojáci staroboleslavského pluku cvičili obranu proti útočníkovi

V týdnu od 3. do 6. dubna 2018 se u 26. pluku velení, řízení a průzkumu ve Staré Boleslavi konal výcvik boje zblízka.

Čtyřdenní výcvik byl určen převážně pro příslušníky strážních jednotek radiotechnických rot 262. radiotechnického praporu a roty bojového zabezpečení 263. praporu podpory. „Právě strážáci jsou první, kteří přicházejí do kontaktu s narušitelem, a proto je důležité, aby si s ním za každé situace dokázali poradit. Například voják je útočníkem zaskočen a nestačí použít svou zbraň, nebo je mu zbraň během boje odebrána, může dojít i k selhání zbraně nebo dojde munice. To vše jsou přesně ty důvody, proč boj zblízka trénovat,“ vysvětlil jeden ze tří instruktorů nadrotmistr Michal Jordán.

Výcvik byl zaměřen na zvládnutí vybraných technik prvního stupně boje zblízka. Vojáci se učili techniky sebeobrany, zaujetí správného postoje, jak účelně provádět údery, kryty, kopy a bojové pády. Samostatnou část výcviku tvořila obrana proti neozbrojenému i ozbrojenému útočníkovi. Během kurzu byly použity různé druhé zbraní – tyč, nůž, pistole a samopal.

„Kurzu se zúčastnilo celkem 27 vojáků, pro některé to bylo vůbec první setkání s bojem zblízka. Všichni cvičili s dostatečnou snahou a nasazením tak, aby získali základní znalosti a dovednosti v dané problematice,“ zhodnotil na závěr řídící výcviku nadporučík Tomáš Kujínek z oddělení přípravy vojsk 26. pluku.

Fotogalerie

Nahoru