Home page > Aktuality > Ve Staré Boleslavi vrcholilo plánování mezinárodního cvičení Ramstein Guard

Ve Staré Boleslavi vrcholilo plánování mezinárodního cvičení Ramstein Guard

Ve středu 4. dubna 2018 se v lokalitách Stará Boleslav a Hlavenec konala hlavní plánovací konference (MPC – Main Planning Conference) k mezinárodnímu cvičení Ramstein Guard 2018.

Hlavním cílem MPC bylo společně se zahraničními partnery podílejícími se na plánování, řízení a koordinaci výše uvedeného cvičení projednat a dohodnout klíčové otázky spojené s jeho obsahem. Ramstein Guard je také znám pod názvem NEWFIP (NATO Electronic Warfare Force Integration Programme) a je zaměřen na výcvik prostředků vzdušných sil ve vedení elektronického boje neboli vedení bojové činnosti v prostředí rušení radiolokačních i rádiových prostředků.

Cvičení je v rámci Armády České republiky jediné, kdy jsou jednou ročně využívány prostředky NATO pro rušení našich rádiových sítí a radarů. „Palubní a pozemní radiolokátory a rádiové prostředky určené ke vzájemné komunikaci cvičících jsou souběžně vystaveny více druhům rušení. Příslušníci velitelského stanoviště a cvičících směn jsou tak v důsledku ztížených podmínek nuceni pro řízení vzdušných operací využívat všech znalostí, aby dokázali eliminovat rušení a znovuzískali schopnost ničit vzdušné cíle,“ uvedl k průběhu cvičení koordinátor z Velitelství vzdušných sil AČR. Možnost procvičení součinnosti všech jednotek a koordinace jejich činnosti v podmínkách rušení totiž nelze v běžné mírové situaci reálně vyzkoušet, proto je Ramstein Guard pro jednotky vzdušných sil tak přínosný.

Na pracovní konferenci bylo dohodnuto, že celé cvičení bude řízeno z německého Uedemu taktickým velitelstvím operací vzdušných sil v rámci Severoatlantické aliance HQ CAOC UE prostřednictvím řídícího a koordinačního centra (CTC – Coordination and Tasking Cell), které bude operovat v podzemním objektu 261. Střediska řízení a uvědomování. V rámci CTC budou působit zástupci dalších podílejících se zahraničních součástí – Cobham Aviation (soukromá společnost spolupracující s NATO v oblasti výcviku elektronického boje a vlastník rušícího letounu) a JEWCS (skupina elektronického boje velitelství NATO, koordinátor pozemního rušiče a poskytovatel podvěsných rušičů pro rušící letoun).

 „Je to zajímavé a vzrušující, když se ocitnete v situaci, kdy na radaru nic „nevidíte“, když pilotovi místo instrukcí hraje v rádiu „Yesterday“ a všichni – pilot, operátor, technik, letovod nebo velitel – hledáte náhradní řešení a vybavujete si náhradní postupy, které v těchto případech až tak často nezažíváte,“ řekla o svých zkušenostech ze cvičení řídící CTC z 26. pluku velení, řízení a průzkumu.

RG2018 proběhne ve dnech 4. až 8. června 2018 ve vzdušném prostoru České republiky. Do cvičení budou kromě 26. pluku velení, řízení a průzkumu zapojeny další jednotky vzdušných sil se svou technikou – 21. základna taktického letectva (letouny JAS 39 Gripen a L-159 ALCA), 22. základna vrtulníkového letectva (Mi-171Sh), 24. základna dopravního letectva (transportní letoun CASA C-295), 25. protiletadlový raketový pluk (řídící a naváděcí radiolokátory SURN CZ, průzkumná čidla ReVISOR a systémy velení a řízení palby PU PoSy a RACCOS). Na Ramstein Guardu budou mít zastoupení i pozemní síly, konkrétně 53. pluk průzkumu a elektronického boje (MUKVR a Věra S/M). Celkem se mezinárodního cvičení zúčastní přes 100 vojáků a 25 kusů letecké a pozemní techniky.

Fotogalerie

Nahoru