Home page > Aktuality > Psovod 26. pluku vybojoval stříbro na Mezinárodním mistrovství služebních psů

Psovod 26. pluku vybojoval stříbro na Mezinárodním mistrovství služebních psů

O víkendu 14. až 15. dubna 2018 se v areálu Střední integrované školy technické Mělník uskutečnilo Mezinárodní mistrovství služebních psů.

Šampionát pořádá od roku 2005 Kynologické sdružení TART CZ Mělník ve spolupráci se Sportovním policejním spolkem Prezidium Praha. Nad celou akcí pak převzal záštitu starosta města Mělníka Ctirad Mikeš.

Ve městě na soutoku Labe s Vltavou soutěží každoročně výběry nejlepších kynologů z Policie České republiky, vězeňské služby, cizinecké policie, armády, celní správy, městských policií, civilních bezpečnostních služeb i kynologických sdružení a organizací. Ani na letošním ročníku nechyběli zahraniční účastníci v zastoupení zemí Slovenska, Lotyšska a Litvy.

Sobotního závodu se zúčastnil rotný Radek Digaňa, psovod 263. praporu podpory, se svým služebním psem, belgickým ovčákem Borgem (Clever Fox). Soutěžili v obranářské kategorii, kde sbor zkušených mezinárodních rozhodčích hodnotil disciplíny v poslušnosti a obraně.

„Co se týče poslušnosti, pes musí správně reagovat na povely jako sedni, lehni, vstaň nebo na přivolání za pochodu k noze. Dále se prověřuje například pochod bez vodítka, štěkání u nohy nebo aport přes překážku. V obraně se vyhodnocuje vyhledání pachatele v terénu, jeho prohlídka, výslech a doprovod, útěk z doprovodu, hlídání pachatele 1 minutu, hladké zadržení na 100 metrů, zákrok v místnosti a závěrečný kontrolní výkon“, vysvětlil rotný Digaňa, příslušník 26. pluku velení, řízení a průzkumu.

Radek a jeho belgický ovčák Borg nakonec v konkurenci 39 soutěžících vybojovali skvělé druhé místo. Gratulujeme! 

Fotogalerie

Nahoru