Home page > Aktuality > Příslušníci pluku změřili své síly v přeboru v lyžování a snowboardingu

Příslušníci pluku změřili své síly v přeboru v lyžování a snowboardingu

Do Deštného v Orlických horách přijeli ve dnech 16. až 19. ledna 2018 příslušníci 26. pluku velení, řízení a průzkumu změřit své síly v přeboru velitele v lyžování a snowboardingu.

O oblíbenosti zimních sportů u pluku svědčí dvojnásobná účast oproti loňskému ročníku, celkem 73 účastníků soutěžilo v disciplínách obří slalom (lyže a snowboard) a slalom (lyže a snowboard), v kategoriích muži a ženy.

Závodníkům ztěžovala jejich výkony nepřízeň počasí, o pády a drobná zranění tak nebyla nouze.

Vyvrcholením celého přeboru bylo vyhlášení vítězů v jednotlivých kategoriích a disciplínách.

Nejúspěšněji zvládla lyžařskou trať nadporučice Markéta Velasová (261. StřŘU), která obsadila mezi ženami první příčku v obou disciplínách. V kategorii mužů neměl mezi lyžaři konkurenci poručík Adam Zach (261. StřŘU), snowboardingu pak vévodil rotmistr František Slavík (261. StřŘU).  

Slova díků za organizaci přeboru patří realizačnímu týmu z oddělení přípravy vojsk 26. pluku v čele s kapitánkou Janou Vilímovou.

Věděli jste, že snowboarding byl z počátku své existence brán nejprve jako módní výstřelek či exhibicionismus několika málo jedinců, nebyl uznávaný jako seriózní sport a zimní střediska nedovolovala vstup snowboardistů na vleky? Až v 90. letech se snowboarding stává masovou záležitostí a díky vývoji nových technologií lyžařskými koncerny se vybavení pro snowboarding rozrůstá s nebývalou dynamikou. První pokusy o „surfování“ na sněhu se objevily v USA již v roce 1920, pro snowboarding je ale zlomový rok 1965. To Sherman Poppen spojil dvě lyže, ke špičce přimontoval provázek a vytvořil tím první model snowboardu zvaný „snurfer“, protože jízda na něm se podobala spíše surfování na vodě. Počátky našeho snowboardingu se datují k roku 1990, kdy byla založena Asociace českého snowboardingu.

Foto: kolektiv autorů 26. pVŘPz

 

Fotogalerie

Nahoru