Home page > Aktuality > Do mezinárodního vojenského cvičení Ample Strike 2018 byli zapojeni i vojenští profesionálové pluku

Do mezinárodního vojenského cvičení Ample Strike 2018 byli zapojeni i vojenští profesionálové pluku

Mezinárodní vojenské cvičení Ample Strike 2018 probíhalo na území České republiky od 3. do 14. září 2018, a bylo do něj zapojeno téměř 1250 vojáků z 19 armád aliančních a partnerských zemí a 39 kusů letecké techniky.

Cílem cvičení bylo sladění výcviku předsunutých leteckých návodčích s leteckými osádkami a veliteli pozemních jednotek, v České republice cvičilo celkem 28 týmů. Pro předsunuté letecké návodčí se užívá označení JTAC (Joint Terminal Attack Controller), a jejich úkolem je navádění letounů a vrtulníků na cíle, které mají být zničeny. V rámci AMSE18 byl také proveden výcvik příslušníků rot aktivní zálohy útvarů vzdušných sil.

Na letiště Náměšť dorazila rozmanitá letecká technika – stíhací letouny F-16 Fighting Falcon (USA), transportní letouny – americký C-17 Globemaster a litevský C-27 J Spartan, proudové letouny L-39 Albatros (Litva, Nizozemí), turbovrtulové letouny PC-9M (Slovinsko, Německo) a proudové letouny Learjet 35 (Německo, Nizozemí). Dále pak nad Českou republikou létal americký tanker KC-135 a bombardér B-52 Stratofortress, německá tornáda a eurofightery, nadzvukové letouny JAS-39 Gripen (Maďarsko, ČR), české bitevníky L-159 Alca a bojové vrtulníky Mi-24.

Mezinárodní cvičení také navštívili významní hosté – ministr obrany České republiky Lubomír Metnar, náčelník Generálního štábu Armády České republiky generálporučík Aleš Opata, velitel vzdušných sil brigádní generál Petr Hromek, velvyslanec Spojených států amerických Stephen B. King, americký generál Michael T. McGuire, rakouská delegace vedená brigádním generálem Jawurkem a vojenští přidělenci participujících států.

Do plnění úkolů ve prospěch Ample Striku 2018 byli zapojeni i vojenští profesionálové 26. pluku velení, řízení a průzkumu – příslušníci řídícího štábu cvičení na 22. základně vrtulníkového letectva, členové jednotek podpory v určených prostorech (vojenské újezdy Libavá a Boletice) a hotovostní směny 261. Střediska řízení a uvědomování. Řídícím cvičení byl plukovník Zdeněk Gabriel, který bude od 1. října 2018 novým velitelem pluku.

Foto: čet. Jan Hlaváč, kpt. Lucie Machorková

Fotogalerie

Nahoru