Home page > Aktuality > Českobudějovickému výstavišti během Dne s armádou vévodil radar 26. pluku

Českobudějovickému výstavišti během Dne s armádou vévodil radar 26. pluku

Několik tisíc návštěvníků zavítalo v sobotu 26. května 2018 do areálu Výstaviště v Českých Budějovicích na druhý ročník Dne s armádou.

Akci pořádalo Krajské vojenské velitelství České Budějovice ve spolupráci s jihočeskými vojenskými útvary. Zájemci si mohli prohlédnout přes dvacet kusů vojenské techniky, výstavu fotografií z vojenských misí nazvanou „Ten druhý život“, nechyběl projekt Ministerstva obrany ČR „Příprava občanů k obraně státu“ či výstavní expozice Československé obce legionářské.

Jihočeští vojáci začali prezentační akci připravovat již v pátek, kdy na českobudějovické výstaviště přijížděla technika ze všech útvarů – kolové obrněné transportéry Pandur z Jindřichova Hradce a Tábora, ženijní technika z Bechyně, Dingo ze strakonické posádky, vozidla Vojenské policie z Tábora, ale také technika z Boletic a zdravotního ústavu z Českých Budějovic. K vidění byla vozidla Tatra 810 a 815, minomet, granátomet, ruční zbraně, pyrotechnický oblek a robot Talon.

V sobotu se výstaviště otevřelo v devět hodin ráno a nejen technika přilákala davy návštěvníků. Prezentace armády se navíc rozšířila o propagační stan Vojenských lesů a statků, kde zájemci mohli soutěžit v rozpoznávání stop zvířat nebo o stan Dukly Praha s možností prověřit si svoji zdatnost na veslařském a střeleckém trenažéru.

Celému výstavišti vévodil radar ST-68U CZ, jehož statickou ukázku zabezpečili vojáci z nedaleké radiotechnické roty 262. radiotechnického praporu. „O naše estéčko byl velký zájem. Velcí návštěvníci se o radaru chtěli dozvědět co nejvíc, zajímali se i o způsob zobrazení radiolokačních dat na monitoru, malí zase byli potěšeni obrázkem, který si mohli odnést domů“, řekli o průběhu armádního dne příslušníci jihočeské radarové jednotky 26. pluku velení, řízení a průzkumu.

Foto: por. Bc. Roman Gregor 

Fotogalerie

Nahoru